
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 52 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
Stock: 29
Distributors
pcbx
Unit Price$0.94714
Ext.Price$0.94714
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.94714 | $0.94714 |
| 10 | $0.77453 | $7.74530 |
| 25 | $0.68361 | $17.09025 |
| 50 | $0.60336 | $30.16800 |
| 100 | $0.52176 | $52.17600 |
| 300 | $0.49498 | $148.49400 |
| 500 | $0.46958 | $234.79000 |
| 1000 | $0.44271 | $442.71000 |
